wtorek, 25 marca 2014

Czy brak stresu może szkodzić?


Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Powstaje w nas i nie jest łatwo go wyeliminować, przez co znacząco wpływa na funkcjonowanie na co dzień. Niestety zdrowie jest tą płaszczyzną, na której napięcie odbija się najbardziej.

Badania pokazują, że silny stres ma negatywny wpływ na nasz organizm. Jednak okazuje się również, że jego brak także nie jest dobry. Czy brak stresu może szkodzić?

Zbyt silny, długotrwały stres może przyczyniać się do ciągłego zmęczenia, a w konsekwencji nawet do choroby. Natomiast brak bodźców aktywizujących, powodujących napięcie może przyczyniać się do znudzenia i braku motywacji do działania. Dlatego optymalny jest stres o średnim nasileniu, który motywuje do działania a jednocześnie nie powoduje nieprzyjemnego napięcia, smutku czy strachu. Ten rodzaj stresu jest najbardziej "pożądany", gdyż to właśnie z nim najlepiej funkcjonujemy i jesteśmy w stanie konstruktywnie i efektywnie podchodzić do zadań i trudności.




Niestety (?) nie ma skutecznego sposobu na stres, w związku z tym nie da się go wyeliminować z naszej codzienności. Dlatego dobrze jest obserwować siebie, własne reakcje i odczucia po to, aby móc ocenić jak silne jest napięcie i czy jesteśmy w stanie je zredukować. O ile długotrwały stres wymaga indywidualnego podejścia, o tyle mniejsze napięcie można niekiedy zmniejszyć prostszymi sposobami:

Wyjdź na spacer – nic tak dobrze nie robi jak świeże powietrze i trochę ruchu. Spacerując można przemyśleć kilka spraw, zdystansować się i naładować pozytywną energią do działania. Aktywna forma relaksu to doskonały pomysł na rozluźnienie ciała i umysłu.
Wyraź to, co czujesz – nie bój się mówić o swoich uczuciach. Jeśli nie chcesz opowiadać o emocjach, wyraź je w inny sposób – pisząc wiersz, malując czy uprawiając sport możesz dać upust temu, co masz w sobie.
Planuj – czasem uporządkowanie działań może dać sporą satysfakcję i ulgę. Świadomość panowania nad sytuacją lub też posiadanie kilku alternatywnych planów działania, wiedza o tym co, gdzie i jak – to klucz do efektywnego i spokojniejszego funkcjonowania.
Zrelaksuj się – czas w ciągu dnia, który przeznaczamy na odpoczynek i sen, z pewnością nie jest czasem straconym. Odpoczywając podczas snu regenerujemy organizm, pozwalamy mu na relaks i rozluźnienie. Bardzo często okazuje się, że taka regeneracja pozwala odnaleźć nowe możliwości, których wcześniej nie dostrzegaliśmy!
Zaszalej – trochę spontaniczności w codziennym życiu to także dobry sposób na zdystansowanie się do problemów i odreagowanie tego, co powoduje nieprzyjemne napięcie. Otwartość na nowe, niebanalne doświadczenia pozwoli postrzegać świat bardziej optymistycznie i satysfakcjonująco.




Warto również zapoznać się z kilkoma ciekawostkami [tutaj] dotyczącymi '"stresującego" życia Polaków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz